Sale!

Human Nutrition-the value of food labels

$25.00

Description

Reading and understanding food labels can often feel like having to understand an entirely new language. However, it is important that consumers are able to read and interpret the nutrient content in the foods they consume.For this assignment, you will need to compare the nutrition labels (provided) for two types of crackers, and then answer a series of questions. Use the Food Label Worksheet below. File: Food Label Worksheet

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Human Nutrition-the value of food labels”

Your email address will not be published. Required fields are marked *